Mobilis wjeżdża do Wrocławia. Umowa z MPK Wrocław

Mobilis, największy w Polsce niezależny operator w sektorze komunikacji miejskiej zdobywa kolejny przyczółek. Dziś, 23 września spółka podpisała umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym we Wrocławiu. Ten prestiżowy kontrakt będzie obowiązywał do 2025 r.

Wrocławskie MPK już kilka lat temu postawiło na innowacyjne rozwiązanie polegające na współpracy z zewnętrznym partnerem przy realizacji przewozów autobusowych. Docelowo miejski przewoźnik będzie mógł zlecać swoim podwykonawcom nawet 25% zadań przewozowych na liniach autobusowych, za których obsługę jest odpowiedzialny. A łącznie to wykonanie i nadzór nad pracą eksploatacyjną w wymiarze aż 22 mln wzkm w ciągu roku.

Dla wrocławskich pasażerów to oczywiście szybko dostrzegalna korzyść. Dzięki zewnętrznym partnerom MPK mają możliwość korzystania z jeszcze większej floty komfortowych i ekologicznych autobusów, które zapewniają warunki podróży na najwyższym poziomie jakościowym.

MPK Wrocław realizuje konsekwentnie przyjętą strategię. Przetarg na obsługę wybranych linii autobusowych przez nowego podwykonawcę spółka ogłosiła w drugiej połowie lipca. Jego zwycięzca będzie miał w ciągu pięciu lat, do końca lutego 2025 r. do wykonania przewozy w wymiarze nawet 10,57 mln wzkm. W skali jednego roku daje to operacje na poziomie 1,7 – 2,1 mln wzkm.

Dziś została podpisana umowa ze zwycięzcą postępowania przetargowego, firmą Mobilis z Warszawy. Jej wartość to prawie 121 mln zł. Do obsługi zakontraktowanych zadań największy niezależny polski operator pozyska przynajmniej 30 fabrycznie nowych i w pełni niskopodłogowych autobusów. Będzie to 18 pojazdów dwunastometrowych (w tym dwa rezerwowe) oraz 12 przegubowych (również dwa w charakterze rezerwy).

„Chcemy i będziemy usilnie pracować nad tym, aby komunikacja miejska we Wrocławiu była punktualna, stabilna, częstsza, szybsza, czystsza i myślę, że tutaj współpraca z firmą Mobilis niewątpliwie nam w tym pomoże. Bardzo, bardzo cieszę się, że rozpoczynamy współpracę z partnerem doświadczonym, bo to zawsze łatwiej będzie, zwłaszcza w tym pierwszym okresie przejściowym i wierzę, że od 18 stycznia pełną parą ruszymy.” – powiedział Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Ich standard będzie zgodny z najwyższymi oczekiwaniami, które muszą spełniać współczesne autobusy miejskie. Pojazdy będą wyposażone w wydajną klimatyzację, monitoring, ładowarki USB dla pasażerów, bogaty i wysoce funkcjonalny system informacji pasażerskiej oraz innowacyjny system poboru opłat. Oczywiście wszystkie będą ekologiczne, gdyż będą posiadały napęd spełniający rygorystyczną normę czystości spalin Euro 6.

Do ruchu będą wprowadzane w trzech transzach. Autobusy z pierwszej będą służyć wrocławianom już od połowy stycznia 2020 r. Kolejne wejdą do ruchu w lutym. Wyjazd ostatnich zaplanowany jest na początek kwietnia. I wtedy też nastąpi pełne uruchomienie, które jest przewidziane w umowie.

“Cieszę się, że pozyskujemy takiego partnera z doświadczeniem, także z doświadczeniem międzynarodowym na rynku europejskim. Myślę, że to będzie dobra nauka dla nas wszystkich. Cieszę się, że rozpoczynamy współpracę z 30 nowymi autobusami, które od stycznia będą dodatkowo wozić mieszkańców Wrocławia.” – dodał Prezes MPK Wrocław.

Mobilis nie kryje dumy z wrocławskiego zwycięstwa.

„Cieszymy się, że zaufaniem obdarzył nas tak prestiżowy partner jakim jest MPK Wrocław. Dzisiejsza umowa to dla nas mocne zobowiązanie, które podejmujemy wobec mieszkańców Wrocławia. Zapewnimy im podróżowanie na najwyższym poziomie.” – mówi Dariusz Załuska, Prezes Zarządu Mobilis sp. z o.o. – “Myślę, że należymy do liderów na rynku polskim, jeśli chodzi o pewną jakość usług i mam nadzieję, że w tej materii też będziemy dzielić się doświadczeniami, będziemy współpracować. Ta jakość usług jest bardzo istotnym elementem, który zachęca pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej.”

Jednocześnie szef największego niezależnego operatora w Polsce zdradził kilka szczegółów, które pozwoliły Mobilisowi na zwycięstwo we Wrocławiu.

„Formuła przetargu wymusiła na nas postawienie na kilka niestandardowych rozwiązań, które jak widać przekuły się na sukces. Po dzisiejszej uroczystości głęboko wierzę, że potwierdzą one dobrą markę Mobilisu jako mocnego i rzetelnego partnera, także dla operatorów komunalnych. Wrocławska operacja będzie więc na pewno dla nas wyzwaniem, ale z pewnością takim, które będziemy mogli w przyszłości stawiać jako kolejny wzór umiejętnego dopasowania się do oczekiwań zamawiającego oraz naszych pasażerów.” – tłumaczy Dariusz Załuska.

O MPK Wrocław
Wrocławskie MPK to utytułowany przewoźnik, który zapewnia komunikację publiczną wrocławianom już od 140 lat. Misja spółki to służba dla mieszkańcom aglomeracji wrocławskiej. MPK i jego partnerzy zapewniają osiągnięcie celu podróży wygodnie, szybko i bezpiecznie.
Dzięki temu MPK to naturalny wybór we Wrocławiu. Spółka chce wprowadzać innowacyjne rozwiązania w transporcie publicznym i stać się partnerem w każdej podróży po mieście.

Facebook